چرا وجود دستگاه های کنترل و بازرسی لازمه هر سازمان و شرکت میباشد؟

کنترل و بازرسی به مجموعه عملیاتی گفته میشود که به وسیله آن ها عملکرد افراد در سازمان ها با توجه به قوانین آن سازمان مورد بررسی  و نظارت قرار میگیرد.

امنیت در بسیاری از سازمان ها نقش کلیدی را ایفا میکند و بازرسی و نظارت در واقع برای اصلاح، حل مشکلات و ارایه راه حل های مفید و موثر در زمینه فراهم آوردن امنیت یک سازمان میباشد.

یکی از دغدغه های مهم مدیران در سازمان ها ایجاد امنیت و نظم  میباشد که با کمک تجهیزات کنترل و بازرسی بخش مهمی از این  مقوله را  میتوان تامین کرد.

انواع دستگاه های کنترل و بازرسی

برای این منظور دستگاه های مختلف زیادی وجود دارد که با توجه به مکان مورد نظر و نوع کار درخواستی نوع سیستم استفاده شده نیز متغیر است.

برای مثال:گاهی اوقات دستگاه ذفقط به منظور ثبت ورود و خروج اشخاص به کار میرود و در بعضی مواقع دیگر برای کنترل فیزیکی افراد و جلوگیری از ورود اشیای مختلف از جمله سلاح سرد|،مواد مخدر و …و یا به سرقت رفتن اشیایی مانند گوشی های تلفن همراه و …

 

انواع دستگاه های کنترل و بازرسی

 

دستگاه های حضور و غیاب

با توجه به مطالب فوق یکی از مولفه های ضروری برای هر سازمان دستگاه ثبت ورود و خروج است.

مدیران سازمان ها با استفاده از این دستگاه ها میتوانند به راحتی ورود وخروج کارکنان خود را زیر نظر بگیرند و موجب برقراری نظم در مجموعه خود شوند.

در گذشته این کار به صورت سنتی  و محاسبات فردی مانند امضا گرفتن |،ثبت دستی و  ….به راحتی انجام پذیر بود |، که درصد خطای بالایی هم داشت ولی با پیشرفت تکنولو|ژی  و بزرگ تر شدن شرکت ها روش های سنتی جای خود را به دستگاه های پیشرفته داد و جود سیستم های پیشرفته به یک ضرورت غیر قابل انکار تبدیل شد.

دستگاه های حضور و غیاب با توجه به نیاز شرکت ،سازمان و یا اداره انتخاب میشود و در مدل های بسیار متنوعی می باشند.

برای مثال دستگاه هایی که برای سازمان های بزرگ کاربرد دارند برای استفاده در یک شرکت کوچک مناسب نیستند پس در هنگام خرید حتما باید به نیاز سازمان توجه کرد.

انواع دستگاه حضور غیاب 

از انواع دستگاه های حضور غیاب میتوان به : دستگاه های کارت خوان|،دستگاه های شناسایی اثر انگشت و دستگاه های شناسایی چهره اشاره کرد.

دستگاه های کارت خوان

دستگاه های کارت خوان از قدیمی ترین دستگاه های حضورغیاب میباشد و اساس کار آن نیز مبتنی بر سطح شماره کارت منحصر به هر فرد میباشد.

دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی

این نوع دستگاه ­ها، براساس ثبت نمونه­ ی اثر انگشت کارمندان شرکت  کار می­کند. از نقطه قوت این دستگاه ها|،میتوان به این اشاره کرد که در صد خطا آن بسیار پایین و تقریبا نزدیک به صفر است.

در مقابل درباره نقطه ضعف این دستگاه میتوان به عدم رعایت کامل بهداشت اشاره کرد.

دستگاه حضور و غیاب مجهز به سنسور تشخیص چهره

روش کار این دستگاه ها تشخیص چهره پرسنل از طریق نقاط بیومتریک چهره است که در حال حاضر به دلیل شیوع ویروس کرونا

و جهت رعایت پروتکل های بهداشتی |،این نوع دستگاه مورد استقبال واقع شده است.

دستگاه های کنترل و بازرسی

از دیگر مولفه های مهم در هر سازمان دستگاه های کنترل و بازرسی است.

با ظهور دستگاه های بازرسی استفاده از روش های سنتی بازرسی برای مثال بازرسی فیزیکی که معایب زیادی نیز به دنبال داشت منسوخ شده و جای خود را به دستگاه های کنترل و بازرسی پیشرفته داد.این دستگاه ها انواع مختلفی دارد که میتوان با توجه به نیاز سازمان آن ها را انتخاب کرد.

پس نتیجه میگیریم استفاده از دستگاه های کنترل و بازرسی برای هر سازمان امنیت بالایی به دنبال دارد و ضروری است.

انواع دستگاه کنترل و بازرسی

دستگاه کنترل بازرسی به سه دسته تقسیم میشود:

1-  دستگاه کنترل بازرسی ایکس ری (X-Ray):

2-گیت بازرسی فلزیاب

3-راکت دستی فلزیاب

دستگاه کنترل بازرسی

چه مکان هایی نیازمند دستگاه های کنترل بازرسی می باشند؟

مکان هایی که برای ورود و خروج افراد و اشیا محدودیت وجود دارد از دستگاه های امنیتی استفاده میشود .از جمله این اماکن میتوان به
ادارات |،سازمان ها و شرکت های بزرگ |،فرودگاه ها|،دفاتر امنیتی ،دفاتر مقامات عالی رتبه |،استادیوم ها |،ترمینال ها و غیره اشاره کرد.

نتیجه گیری

با توجه مطالب فوق میتوان نتیجه گرفت استفاده از دستگاه ها و محصولات کنترل و بازرسی و دستگاه های حضور و غیاب  موجب افزایش امنیت و نظم در سازمان ها میشوند همچنین  از ورود و خروج های غیر مجاز جلوگیری میکنند و میتوان با توجه به نیاز سازمان از آن ها استفاده کرد.