هر آنچه که باید در مورد دستگاه ایکس ری بدانید

همه ما درطول زندگی خود حداقل یک بار با دستگاه کنترل بازرسی ایکس ری مواجه شده ایم، و می‌دانیم این دستگاه ها کاربرد های فراوانی در زندگی ما دارند.دستگاه ایکس ری x-ray که  به تونل تصویربرداری نیز معروف است دستگاهی است که از اجسامی که داخل آن همراه با ریل حرکت می‌کنند با استفاده از اشعه x ray   عکس برداری می‌کند.

دستگاه های کنترل بازرسی از ورود غیرمجاز  جلوگیری میکند و در مکان هایی که کنترل تردد واجب است مانند :فرودگاه ها، مراکز و دفاتر امنیتی ، ورودی دفاتر سران کشور و عالی رتبه و…مرد استفاده قرار می‌گیرند.آیا تا بحال با خود فکر کرده اید که این گیت های بازرسی چگونه کار می‌کنند؟و موارد کاربردشان چیست؟

در ادامه این مقاله سعی داریم تا اطلاعات مفیدی از دستگاه های ایکس ری در اختیار شما قرار دهیم.

دستگاه کنترل بازرسی ایکس ری چیست؟

در ابتدا لازم است تا به معرفی دستگاه  بازرسی ایکس ری بپردازیم، به کمک اشعه ایکس میتوان ،عناصری که با چشم مسلح  قابل مشاهده نیستند را در معرض دید قرار داده  تا  عمل بازرسی به درستی انجام ‌شود.استفاده از اشعه ایکس خودکار ،امورزه در صنایع مختلف به کار گرفته می‌شود.

دستگاه کنترل بازرسی ایکس ری در حقیقت شبیه یک تونل است که اجسام از داخل آن عبور کرده و بدین ترتیب عناصر عبوری را بازرسی می‌کند، در مکان  های مهم و کنفرانس‌ها از این دستگاه برای کنترل تردد  افراد و همچنین بررسی اشیا استفاده می‌شود.

تاریخچه سیستم‌های ایکس ری X ray

دستگاه x-ray  مدت زیادی نیست که مورد استفاده قرار گرفته است .علت محبوبیت ایکس ری امکان تصویر برداری و نمایش محتویات با عبور از موانع فیزیکی است.به دلیل پرخطر بودن فناوری ایکس ری در هنگام عکس برداری از بدن انسان ، عده ای این تکنولوژی  را خلاف شرع حقوق بشر می‌دانند.

اهداف دستگاه  ایکس ری

از دستگاه های ایکس ری برای  تامین امنیت در فضاهای مختلف استفاده می‌شود.

اولین هدف این دستگاه ها ،بهینه سازی فرآیند ها و دومین هدف آن تشخیص ناهنجاری ها است .از آنجایی که عبور مواد غذایی از داخل این دستگاه هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند، استفاده از این دستگاه ها در کارخانه ها هیچ مانعی ندارد همچنین از دستگاه های ایکس ری در فرودگاه ها برای تشخیص مواد مخدر نیز استفاده می‌شود، به همین دلیل به این دسنگاه ها ،دستگاه بازرسی چمدان نیز گفته می‌شود.

انواع دستگاه ایکس ری

اندازه ی دستگاه های ایکس ری x-ray به نوع ورودی که وارد دستگاه عکس برداری  می‌شود،  بستگی دارد و به دسته های زیرتقسیم می‌شود:

  • ایکس ری x ray کیف ، بسته و چمدان
  • ایکس ری x ray اتومبیل
  • ایکس ری x ray اتومبیل های بزرگ از جمله اتوبوس و کانتینر
  • ایکس ری x ray اتومبیل های شخصی و وانت بار
  • ایکس ری x ray بدن انسان

دستگاه بازرسی ایکس ری

قسمت های مختلف دستگاه‌های ایکس ری  X ray

تونل و نوار ریلی:

بخشی از دستگاه است که اجسام و کالا در روی آن قرار گرفته و توسط  آن جسم به داخل تونل ایکس ری جهت عکس برداری هدایت میشود.

ژنراتور ایکس ری:

ژنراتور های این دستگاه از لامپ های با قدرت تابشی 140 تا 180 تشکیل می‌شوند.

این ژنراتور ها اشعه را با زاویه نود درجه به سمت بالا تونل بازرسی وارد میکند ،و اجسام داخل کالا مانند کیف  یا چمدان ها را نشان می‌دهد..

سنسور های ایکس ری:

x-ray  سنسور های آشکار ساز از تعدادی دیود برای راه اندازی تشکیل می‌شود.این دیود ها که به شکل L هستند جهت محاسبه انر|ژی عبوری از داخل اجسام به کار می‌رود.

حسگر های نوری:

این حسگر ها  از امواج اشعه مادون قرمز استفاده می‌کنند و در ورودی و خروجی تونل ها تهویه میشوند.

نمایش و پردازش تصویر:

در دستگاه های ایکس ری عکس برداری به شکل های گوناگونی صورت می‌گیرد:تصویربرداری افقی ، تصویر برداری از کنار ،تصویر برداری رو به بالا ،تصویر برداری از بالا به پایین و …در تصویر برداری های اجسام بزرگ معمولا از روش عکس برداری افقی استفاده می‌کنند.

چه چیز هایی توسط سیستم  ایکس ری X ray نشان داده میشود

به طور کلی اگر بخواهیم  کارکرد این دستگاه ها را مورد بررسی قرار دهیم، دستگاهی است که از ژنراتور ، حسگر های نوری ،سنسور ها ،ریل و …. تشکیل شده است که قابلیت اسکن و بررسی اجسام مختلف را دارد ،این دستگاه ها از مدل ها و اندازه های مختلفی تشکیل شده اند که هر کدام برای مواردی خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند.

روش اسکن در دستگاه های ایکس ری به این صورت است که بعد از وارد شدن جسم به داخل دستگاه  ،اشعه ایکس به جسم  مورد نظر تابانده می‌شود و سپس نتایج نهایی بر روی مانیتور برای اپراتور ارسال می‌شود.

ماشین کنترل بازرسی ایکس ری

کلام آخر

بنابراین به طور خلاصه و در مجموع می‌توان گفت تجهیزات کنترل بازرسی مثل گیت بازرسی ایکس ری از فناوری اشعه ایکس بهره می‌گیرد و خطاهای انسانی در زمان بازرسی را تا حدوده زیادی از بین می‌برد و از ورود یا خروج هر نوع وسیله ممنوع به محل مورد نظر شما جلوگیری می‌کنند. این دستگاه به شرکت‌ها و اماکن مختلف در حفظ امنیت کمک شایانی می‌نماید. قیمت دستگاه بازرسی ایکس ری به عوامل مختلفی بستگی دارد، که شما عزیزان می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از گیت ایکس ری و قیمت گیت ایکس ری دستی با شماره 02141526000  تماس حاصل نمایید و از متخصصان فروش شرکت تایگرتکو مشاوره رایگان دریافت کنید.